Barvy a jejich působení v interiéru

Červené barvy

Okouzlující, nenásilné a přitažlivé barvy

V tomto roce se ve skupině červených barev objevují překvapiví návštěvníci. Teplé, téměř neutrální odstíny. Stále však nalézáme vzrušující barvy, jako je vodní meloun, jemná sladká růžová a silné jasné barvy cukrovinek. Rafinovaným doplňkem je čerň lesních plodů: elegantní, odvážná a opět ruku v ruce s neutrální částí spektra.

Nová růžová je přitažlivá, načervenalá a teplá. Je připomínkou růží nebo rtěnky dívky z plakátu. Nespoutaný odstín, který se přirozeně pojí s obdobnými malířskými barvami, jako nefritová zeleň, máslová žluť nebo nejsvětlejší mátový odstín. Úžasného barevného účinku dosahuje ve spojení s plnou barvou burgundského vína.

Proměny červené

V loňském roce byla barvou roku ovocná, téměř tropická červeň. Červená neztratila na významu a ta letošní je stejně radostná, avšak jako klíčová barva se ve svých proměnách posunuje od tónu s příměsí žluté směrem k pásmu temperamentních, poněkud chladnějších růžových odstínů.

Oranžové barvy

Funky, bronzové a intenzivní barvy

Oranžové barvy roku 2013 (dostupné pro následující léta), jsou dynamické, žhnoucí, silné a dodávají pocit energie. Temnější odstíny se letos blíží spíše čokoládové než kávové, světlejší odstíny se pak pohybují od inspirace korálem až po ostrou broskvovou barvu. Tyto pulzující, živé, houževnaté odstíny dodávají velice  moderní ráz a nádherně se snášejí s jasnými růžovými a červenými odstíny či ve zklidňující kombinaci s elegantní teplou šedí.

Kdyby nová oranžová měla chuť, byla by sladká a neobvyklá jako mučenka nebo papája. Je to elektrizující odstín, který vydařeně kombinuje dynamiku oranžové s jemností a hřejivostí korálu.

Proměny oranžové

Oranžová přechází od narezlých tónů loňského roku do chladnějších narůžovělých odstínů a opouští barvy dýní, které byly po několik let její nerozlučnou složkou.

Žluté barvy

Chuť citrusů, energie, barvy hořčice

Vzhledem k tomu, že loňská paleta žlutých odstínů obsahovala těžší hořčičné tóny, je letos kladen důraz na odstíny připomínající tmel, v nichž se žlutá a limetková setkává s šedou. Na druhé, výraznější straně palety jsou barvy citrónových bonbónů a teplé máslové odstíny, které téměř vybízejí k ochutnání.

Příjemná hořčicově žlutá barva s lehkým nádechem olivové je stejně tak zklidňující, jako výjímečná. Zdůrazňuje přednosti jiných barev a oblíbené neutrální odstíny se dokonce v jejím sousedství stávají něčím novým a vzrušujícím. Ve spojení s touto žlutou získávají odstíny lila květinový půvab, purpurová ožívá a paví modř nabývá třpytného kouzla saténu.

Proměny žluté

Tato žlutá barva je jen o něco méně intenzivní než barva praženého koření roku 2012, je jemnější a nechává prostor pro vyjádření. Na stěně v interiéru dokáže ve spojení s kamennými a dlaždicovými podlahami vytvořit jakýsi magický prostor.

Teplé neutrální odstíny

Sametové, přírodní a kouřové barvy

Tyto barvy jsou neuvěřitelné sofistikované a nové a je těžké je zcela přesně popsat, protože jejich základ tvoří směs světle hnědé, žluté, šedé a červené. Letošní kolekci charakterizuje pískovec, odstíny přírodní kůže a tělové odstíny a pojítkem mezi nimi je jejich delikátní vzhled.

Nová neutrální je zdrženlivá a zároveň hebká, elegantní jako srst siamské kočky připomínající luxus hedvábí a sametu, či čokoládové pěny.

Proměny teplých neutrálních barev

Před několika lety jsme každoročně vídali barvy západu slunce v různých neutrálních teplých tónech, ale letos se pohodlně usadily v pásmu pískové a šedohnědé, jež byly favoritem trendů několik posledních let. Letošní teplé neutrální barvy jsou však bohatší a luxusnější.

Zelená barva

Absint, borovice, barva lesa

Jeden typ zelené v této paletě výrazně schází, a sice variace na téma zelené jablko a tráva. Celkově tyto barvy směřují do oblasti tyrkysových a namodralých tónů, připomínajících stříbrný smrk a jsou mnohem jemnější a tmavší než odstíny loňského roku. Bronzové a olivové tóny vyvažují působení modré složky a udržují v barevné paletě rovnováhu mezi studenými a teplými odstíny.

Nerozhodnost nikdy nepůsobila tak krásně: barva stříbrného smrku balancující na hranici mezi modrou a zelenou a zastřená přirozeným mlžným závojem by vypadala stejně kouzelně na chatě, na pobřeží, jako v moderním bytě.

Proměny zelené barvy

Pokud jde o klíčové barvy, žádný odstín není schopen takových proměn jako zelená. Loňská olivová opustila scénu a uvolnila prostor pro letošní chladnější, sofistikovanější, zdrženlivější odstíny celkově směřující spíše k šedé barvě.

Modré barvy

Tajemné, uklidňující a působivé

Modrá paleta roku 2013 obsahuje mnoho pozoruhodných odstínů pokrývajících téměř celý prostor od barvy zimního nebe, hluboké safírové modři a šedého indiga až po velice temné, sametové tóny tyrkysové, a dokonce jasnou azurovou a indigo. Modrá působí nejlépe v prostorách s dobrým přirozeným osvětlením a ve tmavém odstínu ji lze kombinovat s většinou ostatních barev. Nová podoba modré vybízí  k jednoduchosti a nevyžaduje společnost jiných barev. Buďto lze využít kombinaci různých odstínů modré, anebo postačí pouze jeden odstín doplněný vzorem.

Hluboká a fascinující modř se záchvěvem fialové se vyznačuje vzácnou kombinací nefalšovanosti a půvabu. Barva překvapivě moderní pro venkovní architekturu a vyvolávající dojem nezávislosti v interiérech, to je favorit pro rok 2013.

Proměny modré barvy

Základní vývoj, jímž prošla letošní klíčová barva, vychází z odstínů, které byly po dlouhou dobu ovlivněny příměsí tyrkysové. Toto indigo do základní modré znovu přijímá fialový prvek, jenž dlouhá léta chyběl a tak dochází ke vzrušující proměně.

Fialové barvy

Květinové, sametové a rozptýlené barvy

Na jedné straně šeřík a náprstník, na druhé straně starorůžová, to jsou odstíny, které vytvoří z prostoru tajemný budoár. Obzvláště neobvyklé jsou odstíny inspirované svítáním, které přecházejí do purpurové, tak jako barvy nebe časně z rána. Barvy soumraku pak mohou být ideální pro ložnici.

Nová fialová vzbuzuje zájem jako opravdový chameleón mezi barvami. Podle odstínu, s nímž sousedí, ukazuje vždy jinou tvář. Ve spojení se žlutou vyniká její fialová složka. Vedle růžové se tváří jako dřevěné uhlí. Anebo se jeví jako čokoláda vůči světle modré.

Proměny fialové barvy

Fialová pro rok 2013 nehodlá ustupovat a zachovává si plnost a bohatost zbarvení ostružinové šťávy, tak jak jsme jí vídali v posledních dvou letech. V letošní nabídce je však temnější, přechází téměř do černé a působí dojmem, že se přesunuje na území studených neutrálních barev.

Studené neutrální barvy

Tlumené, jako pudr či kámen vypadající odstíny

Překvapivě lehké a jemné - letošní studené neutrální barvy připomínají spíše peří, perleť a pudr, než high tech. Některé mají dokonce žlutý podtón upomínající na vanilku anebo jemný nádech ledově modré. K tmavším barvám patří klasická holubí šeď a sametový vápenec.

Něžná šeď s pouhým nádechem stříbra - tato studená neutrální barva je tvořena složitou směsí, ale přesto je snadné ji používat. Je krásná v klasické jídelně se sněhobílými římsami a stejně příjemně působí s hlubokou modří nebo zamlženou fialovou.

Proměny studených neutrálních barev

Již třetí rok po sobě je klíčová studená neutrální barva lehká a vzdušná. Avšak vzhledem k tomu, že v minulém roce byla touto barvou výrazná stříbřitá šeď, která působila skromně a přirozeně, letošní studená neutrální barva je téměř bílá s lehkým nádechem luxusu.

 
Akce

SOKRATES colour

SOKRATES colour

Akrylátová vrchní barva POLOLESK Balení: 0,7kg 2kg 5kg 10kg Vlastnosti: Univerzální, tvrdý, ale pružný nátěr, do interiéru i exteriéru Obna, dveře, dětské hračky. okapy, střechy... Tónování: 16 odstínů dle vzorkovníku Vydatnost: 8-10m2/kg AKCE 0,7l za 189,-Kč

Bez DPH 0.00 Kč
Vč. DPH 0.00 Kč

Bona Deck Oil

Bona Deck Oil

Olej na venkovní podlahy Balení: 5l Vlastnosti: Směs borovicového a lněného oleje, do exteriéru Vytvrzovací olej k ochraně dřevěných ploch, UV ochrana, kombinace hloubkové impregnace dřeva s optimální ochranou povrchu, vodoodpudivý, odolný proti usazování nečistot Tónování: Přírodní odstín Vydatnost: 6-10m2/l AKCE - 5l za 1 499,-

Bez DPH 0.00 Kč
Vč. DPH 0.00 Kč

JUNCKERS RUSTIC OIL

JUNCKERS RUSTIC OIL

Uretanový podlahový olej Balení: 5l Vlastnosti: Interiérový, na parkety, podlahy, stoly, zábradlí Vytvrzovací impregnační olej zvýrazňuje hloubku a barevný tón dřeva, proniká hluboko do struktury, zaplňuje póry, na měkké i tvrdé dřeviny, odolný běžným čistícím prostředkům Tónování: Čirý Vydatnost: Impregnované povrchy: 20-50m2/l Neošetřené povrchy: 5-10m2/l Akce - 5l za 2 369,-

Bez DPH 0.00 Kč
Vč. DPH 0.00 Kč